Kudrnataa!

O čem je kult(ovní) CGM: zákazy a doporučení

V minulém dílu jste viděli: Lorraine Massey stvořila CGM, jejíž pomocí se u “otroctva vlasových žehliček” pokusila zažehnout jiskru ve vztahu k přírodním kudrnám. Představili jsme si její tři hlavní obecná doporučení, první dvě z nich – správné pomůcky a správné produkty – si přiblížíme v dnešním textu.

Pokud jste četli předchozí článek (případně doporučuji to napravit), víte, proč se CGM trefila do noty spoustě lidem. Dalším klíčovým faktorem takové obliby byl ale i příslib jednoduchosti. Stačilo prostě zakázané produkty a pomůcky nahradit něčím vhodnějším a přestat si zbytečně komplikovat život.

Správné pomůcky

Ta nejlepší pomůcka pro péči o kudrnaté vlasy je ta, kterou nepoužijete. Protože čím menšímu mechanickému poškození vlasy vystavíte, tím lépe.

Lorraine proto radí dát ruce pryč od všeho, co narušuje seskupování kudrn do pramínků nebo co ničí kutikulu (vrchní vrstvu vlasu). Což je bohužel tak nějak prakticky všechno, co jsme běžně zvyklí používat.

žehlička, kulma, uhlazovací nahřívací hřeben

Na začátek přidávám pomůcky, které sem – do rutiny podporující kudrnaté vlasy – logicky nepatří, protože jejich cílem je vlasy narovnat. V Lorraininém seznamu je proto takhle explicitně nenajdete. Ale já tu pro pořádek tyto pekelné nástroje kudrnaté apokalypsy nechám.

Přímý spalující dotek rozpáleným povrchem jakéhokoliv z těchto nástrojů je pro vlasy jedno velké NE. To úplně největší. Obecně. Pro kudrnaté vlasy, které jsou přirozeně sušší a náchylnější k poškození, obzvlášť. A ani jednou za rok. Sorry jako.

fén s klasickým nástavcem a vysokou teplotou foukání

Věděli jste, že teplota vzduchu při fénovnání může dosáhnout klidně i 230 stupňů Celsia? Právě kvůli riziku popálení vlasů nebo v lepším případě jen jejich nadměrnému přesušování (vedoucímu k větší lámavosti) to fény – aniž by se vašich vlasů musely dotknout –  dotáhly na jedny z předních příček Lorrainina blacklistu.

Použijete-li navíc klasický nástavec (vzduchovou trysku) nebo žádný, zničíte si definici jednotlivých pramenů. Proud vzduchu koncentrovaný na jedno místo vlasy oddělí a rozfouká, což u rovných vlasů nevadí. U vlasů s kudrnatou texturou to však zcela nevyhnutelně vede k jednomu jedinému výsledku: tzv. účes na Hagrida. (Ačkoliv Hagrida máme všichni rádi, jeho účes není to, čeho většinou chceme dosáhnout.)

hřeben, kartáč

Další z pomůcek, které při CGM nepotřebujete. Proč? Nejenže ničí přirozené formování kurdn do jednotlivých pramenů (= na Hagrida), ale navíc při česání dochází k významnému narušování vlasu a jeho lámání. Kudrnaté vlasy totiž v hřebenech a kartáčích kvůli svému tvaru více zadrhávají, dochází tak k většímu tření, námaze a ničení. Připočtěme k tomu i jejich obecně přirozenou křehkost a výsledkem je další velké NE, zejména při česání vlasů na sucho.

Suché kudrnaté vlasy nečešeme nikdy. Fakt NIKDY.

froté ručník, ručník z mikrovlákna

Běžný froté ručník do CGM taky nepatří, na zakázanou listinu Lorraine později přidala také mikro ručníky. Zkrátka vše, co z vlasů odsaje příliš mnoho vody. Vodu kudrnaté vlasy ke svému tvarování potřebují. Pokud je přesušíte už ručníkem, připravíte je částečně o jejich potenciál zkroutit se. A společně s tím podpoříte i jejich krepatění (frizz). 

Froté ručníky, resp. ručníky s jakoukoliv nehladkou strukturou, navíc zvyšují tření, což opět mechanicky poškozuje svrchní vrstvu vlasů. A to i v případě, kdy si vlasy ručníkem vysloveně nedrbeme.

Mimochodem to úplně nejhorší, co vlasům (s jakoukoliv texturou) můžete v tomto směru udělat, je vydrhnout je ručníkem. Málokteré vlasy to nepoškodí. A zbytečně si vytrháte i některé, jejichž čas ještě nepřišel. Úplně postačí ručník omotat na chvíli kolem hlavy, případně si vlasy na ručník jen položit a vlákna odvedou svou práci bez vaší pomoci.

Takže zákazy bychom měli, pojďme se nyní podívat na to, co by bylo fajn dělat jinak.

volné schnutí, fén s difuzérem na velmi nízkou teplotu, sušicí helma

Lorraine doporučuje vlasy nechat nejlépe volně uschnout, protože žádné teplo = žádné poškození. Pokud ale vlasy potřebujete usušit rychleji, můžete použít fén nastavený na nízkou nebo střední teplotu. A jedině s difuzérem, který proud vzduchu dostatečně rozptýlí, takže se vám nerozfoukají jednotlivé prameny. 

Protože jde o to, abyste vlasy sušili mírným rozptýleným teplem, stejně dobře jako fén s difuzérem vám poslouží například sušicí helma, kterou známe z kadeřnictví (je levnější, než byste čekali, a existují i přenosné varianty). A někdy taky můžete vlasy dosušit během delší cesty autem při zapnutém topení…

rozčesávání mokrých vlasů s kondicionérem prsty

Vlasy byste podle Lorraininých pravidel měli rozčesávat pouze v momentě, kdy je máte mokré a obalené kondicionérem nebo maskou. V tuhle chvíli je vystavujete nejmenšímu tření. Nikdy bez produktu v nich, mokré vlasy snadno poškodíte. A nikdy za sucha. Ale to už jsme si říkali.

A čím že to budete česat? Tím nejšetrnějším způsobem – vlastními prsty.

Prsty vám poskytují tu výhodu, že velmi dobře vnímáte i ten nejmenší odpor, a dokážete tak snáze odhadnout, kolik síly můžete použít, abyste to nepřepálili.

Produkty ve vlasech zajistí, aby prsty jednotlivými prameny proklouzly lehce, zároveň také usnadní vypadaným vlasům jejich odchod. Díky kluzkému povrchu se vlasy snáz učešou, tedy spíše se srovnají do jednotlivých pramenů. 

staré bavlněné triko, papírová utěrka, ručník z bambusového vlákna

Pro přirozené tvarování kudrn je nejlepší, pokud v sobě obsahují na začátku co nejvíce vody. Nejšetrnějším způsobem, jak vlasy sušit, je nepoužít nic a nechat vlasy nejprve okapat. Tak se vyhnete přesušení a mechanickému poškození.

Není to ale postup, který by vyhovoval všem. Pokud za sebou doma nechcete nechávat mokrou cestičku, můžete k odsání přebytečné vody použít cokoliv z hladké a savé textilie. Ať už staré bavlněné tričko, povlak na polštář nebo třeba bryndák. Nebo co nejhladší a nejpevnější papírovou utěrku, když je nejhůř. S ohledem na přírodu bych se ale přece jen přimlouvala za volbu něčeho opakovaně použitelného.

Vámi zvolenou textilii pak stačí přehodit přes ramena a vlasy nechat odkapat tam, nebo ji na chvíli jemně přiložit k vlasům, resp. vlasy opatrně přiložit k textilii, a máte hotovo. 

Správné produkty

Kromě mechanického poškození můžeme vlasům ublížit i tím, co si na ně dáváme. A leckdy se jedná o věci, do kterých byste to vůbec neřekli a které výrobci vlasové kosmetiky používají běžně. 

Čemu se tedy Lorraine radí vyhnout a proč? 

sulfáty

Status nepřítele kudrnatých vlasů číslo 1 si vybojovaly sulfáty, které ve složení šamponu najdete nejčastěji pod názvy sodium lauryl sulfate (SLS), ammonium laureth sulfate (ALS) nebo sodium laureth sulfate (SLES). Kromě toho je najdete většinou i v přípravcích na mytí nádobí. Překvapuje vás to? Skvěle totiž odstraňují mastnotu. 

Na hrnce a pánve super, říká Lorraine, na vlasy a vlasovou pokožku už tak ne. Pokožka hlavy totiž přírodní oleje, které sama vyprodukuje, potřebuje k vlastní ochraně proti vysušení a podráždění a ochrannou funkci plní i v případě vlasů. Vlasy po „odmaštění“ ztratí lesk, lehce se vysušují (a tím i lámou) a celkově působí tak nějak bez života (oblíbená fráze z reklam, že?). 

Sulfáty mají neblahý dopad i na rovné vlasy, u kudrnatých vlasů jsou však následky téměř katastrofické. Jednak se ochranný kožní mazkvůli textuře vlasů hůř distribuuje do délek (není to prostě rovně dolů), jednak jsou kudrnaté vlasy od přírody poréznější, takže dokážou všechno nasát jako houba… A sulfáty se docela těžko vymývají. Obzvlášť pokud máte tvrdou vodu, kde vymývání ještě ztěžuje jejich chemická reakce s rozpuštěnými solemi vápníku a hořčíku.

A proč že je výrobci do svých produktů pořád tak rádi přidávají? Odpověď je jednoduchá. Dobře pění, takže ve vás evokují (falešný) pocit pořádného umytí“, a jsou levné.

silikony

Dalšími hojně používanými složkami, na které při CGM můžete zapomenout, jsou silikony. Tyto syntetické látky výrobci přidávají většinou do kondicionérů, protože uhlazují, usnadňují rozčesávaní a přidávají vlasům lesk. A co je hladké a lesklé, je hezké a zdravé, že? Omyl.

Aby se vlasy více leskly, tedy aby kutikula (svrchní vrstva vlasu) lépe odrážela světlo, je třeba tuto vrstvu zacelit a zahladit. To silikony hravě zvládnou a pomohou tím právě i tomu rozčesávání. Nasáčkují se všude, kde je v kutikule místo, a vlas neprodyšně obalí jemným filmem. Tím ale zacpou cestu i všemu ostatnímu, co do vlasů chceme dostat.

A to je velký špatný.

Navenek vlasy sice vypadají zdravě, ve skutečnosti jsou ale čím dál tím sušší a lámavější. Jen to není na první pohled vidět.

vysušující alkoholy a další látky jako vosky, ropa, parabeny a ftaláty

Alkoholy ve vlasové kosmetice nejsou při CGM zakázané úplně, některé, jako třeba cetyl alcohol, je v šaponu ok. Lorraine ale doporučuje vyhnout se jim zejména v produktech, které z vlasů nevymýváte a zůstanou tak ve vlasech několik dní. Alkoholy vám totiž vlasy vysušují.

Vosky a ropa fungují podobně jako silikony – ulpívají na vlasech a postupně tvoří nepropustnou vrstvu odpuzující vodu a zabraňující průniku vyživujících látek do vnitřních vrstev vlasů.

Parabeny, které se v kosmetice používají jako konzervanty, Lorraine nedoporučuje zejména proto, že není jisté, nakolik jsou škodlivé pro tělo jako takové. Na totéž upozorňuje i v případě ftalátů, které se používají většinou jako změkčovadla při výrobě plastů.

Bezva, tak jak to ale máme dělat správně?

ve vodě rozpustné látky rostlinného původu

Takhle na první pohled to vypadá poněkud pochmurně, není to ovšem zas tak neřešitelná situace. Je pravda, že ze začátku to bude chtít trochu času a hledání, naštěstí ale na trhu vlasová kosmetika s těmito látkami existuje a je čím dál tím rozšířenější.

Vždy si ale důkladně přečtěte složení a snažte se vybrat spíš takové produkty, které obsahují ve vodě přirozeně rozpustné ingredience a co nejvíce látek rostlinného původu. Poděkují vám nejen vaše vlasy, ale i příroda.

Ještě vám dlužím detailní popis Lorraininého třetího doporučení – dodržování CGM vlasové rutiny. Z čeho přesně se skládá, si přečtěte v závěrečném dílu tohoto CGM miniseriálu.

Použité zdroje:

CurlyWorld® | CG Method [online]. [cit. 20. 2. 2023]. Dostupné zde.

Massey, Lorraine, Michele Bender. 2010. Curly Girl: The Handbook, expanded second edition. New York: Workman Publishing.

Massey, Lorraine. 2022. 20 Years later: Revisiting the CG Method. 30. 6. 2022 [online]. [cit. 20. 2. 2023]. Dostupné zde.

Massey, Lorraine, Michele Bender. 2022. Understand the Nature of Your Curls to Protect And Enhance Their Natural Beauty. 30. 5. 2022 [online]. [cit. 20. 2. 2023]. Dostupné zde.

Přejít nahoru