Kudrnataa!

O čem je kult(ovní) CGM: vznik a původ

Úplně to vidím: Konečně jste se rozhodli zkusit tu jedinečnou a boží věc skrývající se pod zkratkou CGM. Čtete o ní, hltáte všechny příspěvky na sociálních sítích, ta tři písmenka vidíte všude, už se vám o ní i zdá… a přitom to pořád vypadá, že je tu vždycky ještě jedno další pravidlo, o jehož existenci jste zatím netušili. Jak je tohle možné, ptáte se? No ono totiž není všechno CGM, co se jako CGM tváří… 

Takže se pohodlně usaďte (máte co jíst a máte čím to zapít?) a pojďme se statečně probít internetovou CGM džunglí do jejího samotného srdce, kde to všechno začalo.

Curly Girl Metoda (CGM, v originále Curly Girl Method) by se dala jednoduše popsat jako specifický soubor pravidel péče o přirozeně kudrnaté vlasy. Při jejich dlouhodobějším dodržování podpoříte tu texturu vlasů, kterou přirozeně máte.

Co to přesně znamená?

Celé je to vlastně strašně jednoduché. Metoda se v podstatě snaží uzdravit vaše vlasy zničené nevhodnou péčí. Budete-li dodržovat pravidla CGM, vaše vlasy se postupně uzdraví a budou lépe držet svůj přirozený tvar. Což platí i pro přirozeně rovné vlasy.

Se zdravějšími vlasy se pak můžete těšit na to, že:

Odkud se vzala CGM?

Systém těchto pravidel a postupů popsala v roce 2001 britská kadeřnice a kudrnovláska Lorraine Massey ve své knize Curly Girl: The Handbook. Její druhou, podstatně rozšířenou verzi pak vydala v roce 2011.

Samotná Lorraine si prošla dospíváním ve stínu nezkrotitelných kudrn na své hlavě. To ji motivovalo k hledání a testování takových postupů v péči o kudrnaté vlasy, které by jim vyhovovaly lépe než dosavadní klasický systém péče ušitý primárně na míru rovným vlasům.

Ve 13 letech se začala učit kadeřnicí a v 17 letech se pak vydala do zahraničí sbírat inspiraci a zkušenosti v různých zemích. Jejíma rukama prošlo velké množství klientely s nejrůznějšími typy kudrnaté textury, Lorraine tak pro vyvinutí svých produktů, nástrojů a metodologie získala velmi solidní základ..

...a Lorraine stvořila kult

S kudrnatými vlasy, jejich společenským stigmatem napříč různými kulturami na světě ústícím nezřídka i ve fyzické násilí (tohle je ovšem téma zasluhující si svou vlastní sérii článků) a s hledáním efektivní péče o ně se samozřejmě potýkali lidé už dávno před Lorraininou existencí.

Lorraine se však se svou metodou a věděním ocitla takříkajíc ve správnou dobu na správném místě. Její příručka způsobila takový rozruch zejména proto, že se poprvé objevila na přelomu tisíciletí, kdy v západní společnosti už poměrně dost frčel trend dokonale vyžehlených vlasů.

Pokud jste chtěli vypadat „hezky“, „upraveně“ nebo prostě jen „normálně“, pak jste jako majitelky a majitelé (ano, tato norma se dotýkala i mužů, i když se o tom moc nemluví) vlasů s jakýmkoliv typem kudrnaté textury museli sáhnout po zejména časově náročných a někdy i skutečně dost finančně nákladných postupech.

I tak byly výsledky často nejisté (ach, ten prokletý déšť a vlhko!) a nešetrné žehličky, chemie a vysoké teploty zanechávaly dlouhodobé šrámy na zdraví a vizáži rovnaných vlasů. A co víc, (ne vlastní vinou) nedokonalé pokusy o přiblížení se této společenské normě se nesmazatelně vryly i do frustrovaných duší všech kudrnovlasých.

Lorraine se na základě svých osobních zkušeností tehdy rozhodla prolomit tabu. Začala o „problematických“ kudrnatých vlasech mluvit a psát a potíží s „neposlušnými“ vlasy se elegantně zbavila tím, že začala propagovat jejich přirozenost a volnost:

„Srovnat si to potřebuješ v hlavě, ne na hlavě.“
(Lorraine Massey, Curly Girl: The Handbook)

Její svobodomyslný přístup s lidmi tehdy zarezonoval.

Lorrainina unikátní a v podstatě jednoduchá metoda si rychle našla svoje fanoušky a fanynky po celém světě a postupně se stala takovým malým náboženstvím (se všemi klady i zápory, ale o tom zase někdy jindy).

Není všechno CGM...

Ani CG metoda se nevyhnula po pár letech své veřejné existence tomu, co zcela přirozeně potká cokoliv, co vypustíte do společnosti: Lidé si ji začali přizpůsobovat. A nevyhnula se samozřejmě ani kritice. 

Během těch více než 20 let kolování ve veřejném prostoru se tak pod vlivem dalších směrů ve vlasové péči (např. skupiny non-toxic nebo no-poo) rozdrobila na menší větve, které ale i přes modifikaci Lorraininých velmi striktních pravidel používaly původní CGM označení.

A tady přicházíme na kloub tomu, proč je většina začínajících tak zmatená. 

Jak se původní metoda šířila a měnila, lidé začali zkratku CGM vnímat a používat jako synonymum pro péči o kudrnaté vlasy, ať už se daná doporučení od původních pravidel odchylovala jakkoliv. Proti takovému užívání zkratky CGM se Lorraine už v minulosti několikrát ohradila s tím, že CGM je jenom jedna a je to konkrétně daný soubor pravidel.

Ať už její ostré vymezení se budeme chtít považovat – jako někteří kritizující –  za sobecky motivovanou ochranu svého duševního vlastnictví a značky, nebo za čistě pedantské lpění na přesném označování, podle mého názoru by všem „nazývání věcí pravými jmény” jenom pomohlo, pochopitelnému jazykovému zjednodušení navzdory.

V tomto duchu si tedy pojďme představit tři nejobecnější pravidla CGM, která podrobněji rozvedu v samostatném pokračování tohoto článku.

Tři kroky k pohodovým kudrnám

Přestože Lorraine svou metodu představila světu už před více než dvěma dekádami, stále na ní pracuje, a to zejména na vhodných vlasových produktech. Technika mytí vlasů nebo pořadí kroků se v podstatě nezměnila.

Co tedy podle Lorraine na kudrnaté vlasy nejlépe funguje?

Co se pod jednotlivými kroky přesně skrývá, zjistíte ve 2. části článku.

Použité zdroje:

CurlyWorld® | CG Method [online]. [cit. 13. 2. 2023]. Dostupné zde.

CurlyWorld® | Our founder [online]. [cit. 13. 2. 2023]. Dostupné zde.

Massey, Lorraine, Michele Bender. 2010. Curly Girl: The Handbook, expanded second edition. New York: Workman Publishing.

Přejít nahoru