Z předchozích dílů už víte všechno podstatné, teď už vám chybí jen to nejdůležitější: Jak to udělat technicky. Lorrainina vlasová rutina – tedy pravidelný postup péče o vlasy – se skládá ze tří jednoduchých kroků, které se mohou v dílčích doporučeních pro určité typy kudrn lišit, ale obecný základ je stejný pro všechny. A je to opravdu jednodušší, než byste čekali.
Stejně jako u rovných vlasů začínáme mytím, pokračujeme ošetřením vlasů kondicionérem a nakonec se snažíme vlasy upravit. Jen to v Lorrainině režii uděláme trochu jinak. Proč a s čím jste si mohli přečíst v minulých dílech, jak konkrétně si ukážeme právě teď.
1. krok: mytí vlasů a vlasové pokožky
Lorraine sice odrazuje od šamponů, neznamená to ale, že byste měli vlasy a pokožku hlavy nechat napospas zkáze a nemýt je. Stačí jen pořídit bezsulfátový šampon a pokračovat v intervalech mytí, jak jste zvyklí.
Každá hlava je originál, nejde proto říct, že si vlasy máte umýt 2x týdně a dost. Stav a potřeby vaší pokožky hlavy a vlasů se mění v závislosti na aktuálním počasí, podnebí, ročním období, zdravotním stavu, vaší každodenní činnosti atp., proto se budou měnit i intervaly vašeho mytí.
Doporučená technika mytí je následující:
Naneste šampon na bříška prstů. Tak zajistíte, že se produkt dostane přímo na vlasovou pokožku a nenecháte ho většinu na půlce cesty skrz vlasy k hlavě.
Důkladně promasírujte celou pokožku hlavy. Začněte na spáncích a postupně se jemnými krouživými pohyby přesuňte na vršek hlavy, pak dozadu na temeno a odtud až dolů na šíji.
Důležité je pokožku bříšky prstů promasírovat opravdu důkladně. Tření v kombinaci se šamponem uvolní špínu a zbytky odumřelé kůže, masáž navíc zajistí dobré prokrvení pokožky, což vlasům zajistí lepší výživu a tím i zdraví.
Lorraine upozorňuje, že pokožka hlavy je stejně jemná a křehká jako ta obličejová. Nikdy ji proto nedřete nehty, poškodili byste si ji.
Šampon na vlasy naneste jen u hlavy. Nemusíte ho nanášet do délek, stačí ho nechat tam, kam se přirozeně dostane při masáži pokožky. Předejdete tím zbytečnému přesušování vlasových konečků, které bývají poškozenější než zbytek vlasů.
Vlasy opláchněte čistou vodou. Začněte na vršku hlavy a postupujte směrem dolů. Jak se bude šampon z vlasů postupně vyplavovat, vezme s sebou i nečistoty z vlasových délek. Tímto postupem navíc předejdete dalšímu zacuchávání vlasů.
2. krok: ošetření vlasů
Po opláchnutí šamponu přichází na řadu kondicionér bez silikonů.
Naneste kondicionér do dlaní. Rozetřete ho důkladně tak, abyste jeho rovnoměrnou vrstvu měli na obou rukách.
Vetřete kondicionér do všech vlasů. Nejprve si rukama přejeďte po celé svrchní vrstvě vlasů od čela přes temeno až nakonec vlasů a dalším pohybem naneste kondicionér i po stranách hlavy přes spánky až do konečků. Pokud nemáte na rukou dost kondicionéru, přidejte ho. Speciální dávku navíc zpravidla upotřebíte na vlasy vespodu v oblasti šíje, kde se nejčastěji cuchají, protože jsou vystavované největší námaze.
Vlasy obalené kondicionérem pročešte prsty. Buďte při tom opatrní a jemní, ať vlasy zbytečně nepolámete. To se týká zejména již zmiňované oblasti šíje. Rozčesávejte vždy nejdříve konečky a postupně se dostávejte blíž k hlavě. Vlasy by měly být nakonec na dotek hladké a hedvábné.
Opláchněte hlavu čistou vodou. Nepoužívejte při tom silný proud vody, ať se vám vlasy pak zbytečně necuchají. Můžete si nabrat vodu do dlaní a několikrát si ji nalít seshora na vlasy. Lorraine radí neoplachovat je moc, aby trochu kondicionéru ve vlasech zbylo. Samozřejmě za předpokladu, že se jedná o ve vodě rozpustný kondicionér bez silikonů. Zní to sice trochu neortodoxně, podle Lorraine to ale pomůže těm více poškozeným vlasům jejich povrch více uhladit a udržet i v dalších dnech uvnitř více hydratace, takže vlasy nebudou tolik krepatět.
Kolik kondicionéru použít záleží hlavně na vašich vlasech a na tom, jak moc narušené jsou. Zpravidla platí, že čím je textura vlasů kudrnatější a čím sušší a narušenější jsou, tím více kondicionéru budou potřebovat.
Jak zjistíte, zda máte ve vlasech produktu dostatek? Naberte si vlasy do dlaní a zmáčkněte je. Pokud se ozve čvachtání, mělo by to být dost. Vlasy by měly být skutečně dobře obalené a měly by vám jimi prsty snadno klouzat.
Máte-li na vlasech v důsledku barvení, narovnávání vlasů nebo používání produktů se silikony usazeniny, tuto bariéru vám pomůže překonat pobyt v horkém parném prostředí nebo napaření nad hrncem s vroucí vodou (tady prosím ale opatrně). Horko podle Lorraine otevře horní vrstvu vlasu a kondicionér se tak lépe dostane dovnitř.
3. krok: úprava vlasů
Teď už zbývá vlasy jen upravit, pojďme se tedy vrhnout na poslední krok – styling.
Zbavte vlasy přebytečné vody. Po opláchnutí kondicionéru vypněte vodu a předkloňte hlavu dopředu. Vezměte si staré bavlněné tričko (nebo jakoukoliv CGM vhodnou náhražku ručníku) a položte si ho přes dlaně.
Opatrně si vlasy tričkem přimáčkněte skoro až k hlavě, odstraníte tak přebytečnou vodu a zároveň podpoříte svou kudrnatou texturu vlasů. Pokud všechny vlasy nepoberete najednou, udělejte to po částech, ale opravdu pouze přimačkávejte zezdola nahoru, ať si prameny nerozdrbete.
Pokud chcete dosáhnout výsledného většího objemu, nasajte do trička tolik vody, aby z vlasů už žádná neodkapávala. Chcete-li spíše jasnější definici jednotlivých pramenů a menší objem, nechte ve vlasech vody více.
Naneste gel. Opět ho rovnoměrně rozetřete do obou dlaní a na prsty a s hlavou stále předkloněnou zopakujte tentýž pohyb jako při vysušování vlasů. Aby se gel dostal ke všem vlasům, postupujte při vmačkávání gelu po menších sekcích.
Prameny vlasů si vložte do dlaní a přitiskněte je vzhůru k hlavě podobným pohybem, jakým byste stlačovali pružinu.
Vlasy usaďte na své místo. Po nanesení gelu si pohybem hlavy přehoďte vlasy opatrně zpátky dozadu (asi jako Rita Hayworth v roli Gildy v ikonické scéně proslavené filmem Útěk z věznice Shawshank) a dívejte se na strop. V této pozici jemně potřásejte hlavou ze strany na stranu a pohazujte vlasy, aby se usadily na své obvyklé místo.
Během schnutí do nich nijak nesahejte, ať si jednotlivé prameny nenarušíte a nezpůsobíte si zbytečně větší krepaťení, než je třeba.
Jakmile gel začne schnout, utvoří na vlasech tvrdý obal, takzvanou krustu, která vlasům pomůže uschnout v jednotlivých pramenech.
Vykřupejte krustu. Po úplném uschnutí vlasů se gelové krusty snadno zbavíte stejným pohybem, jakým jste gel do vlasů nanesli, tedy opatrným přimáčknutím vlasů odspodu směrem k hlavě. Pokud jsou vlasy skutečně suché, krusta zmizí vymačkáním snadno a beze zbytku, po gelu nebude na pohled ani památky,
Tadááá! A to je vše, milé čtenářstvo! Tohle je celé kouzlo Lorraininy Curly Girl metody. Nic víc, nic míň. Ať už patříte do skupiny těch, co CGM milují nebo nenávidí, rozhodně stojí za to minimálně některá doporučení vyzkoušet a převzít. Stejně jako vy jsou vaše vlasy originál a třeba ryzí CGM bude sedět právě vám.
Použité zdroje:
CurlyWorld® | CG Method [online]. [cit. 27. 2. 2023]. Dostupné zde.
Massey, Lorraine, Michele Bender. 2010. Curly Girl: The Handbook, expanded second edition. New York: Workman Publishing.
Massey, Lorraine. 2022. 20 Years later: Revisiting the CG Method. 30. 6. 2022 [online]. [cit. 27. 2. 2023]. Dostupné zde.
Massey, Lorraine, Michele Bender. 2022. Understand the Nature of Your Curls to Protect And Enhance Their Natural Beauty. 30. 5. 2022 [online]. [cit. 27. 2. 2023]. Dostupné zde.

Jsem od přírody kudrnatá a svoje vlasy už konečně nepovažuji za přítěž. Po cestě jsem zabloudila do nejedné slepé uličky, ale – dělala jsem si poznámky! 😉 Ráda bych, aby vám pomohly přiblížit se vašemu cíli bez zbytečných šlápnutí vedle a za pomoci prostředků a pravidel, která vám samotným budou dávat smysl. O mé kudrnaté cestě si přečtěte tady.